Niepubliczna Szkoła Podstawowa VICTORIA CENTER PRIMARY SCHOOL

15/09/2022

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

W poniedziałek nasi uczniowie wzięli udział w pierwszej wycieczce w nowym roku szkolnym. Tym razem wybraliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego.


Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Tym samym najlepiej zwiedza się go pieszo wędrując wyznaczonymi szlakami turystycznymi.


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzenia ruin zamku wzniesionego na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w. Z dawnej budowli zamkowej pozostały tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych i części mieszkalnych, wieża i brama wjazdowa. Z ruin zamku obejrzeliśmy ładną panoramę Doliny Prądnika. Następnie młodsi uczniowie mieli okazję zwiedzić Jaskinię Ciemną, która zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Stanowi ona fragment dawnego systemu podziemnych korytarzy i komór, o łącznej długości 209 m.


Nasi uczniowie byli przygotowani na wyjątkowe zwiedzanie bo jaskinia jako z nazwy jest naprawdę ciemna ale przez to tajemnicza, prawdziwa i przepiękna! Wytrwali obserwatorzy mieli okazję dostrzec nietoperze, a także masywne stalagmity oraz liczne stalaktyty.


Na zakończenie wszyscy spotkaliśmy się podczas ogniska. Wspólnie mogliśmy się podzielić wrażeniami z całego dnia. Dodatkowo była to wspaniała forma integracji i wspólny czas na przebywanie, śpiewanie i zabawę.


Zajadając samodzielnie usmażone kiełbaski, podziwialiśmy piękno przyrody ojcowskiego krajobrazu.